Jak dbać o opony w samochodzie?

opony letnie

Każdy kierowca doskonale wie, jak bardzo ważnym elementem jego samochodu jest opona. Z tego powodu bardzo często inwestuje całkiem pokaźne pieniądze w to, aby zakupić do swojego samochodu bardzo dobrej jakości opony np. uniroyal rainexpert 3. Przyczepność i jakość jest tu kluczowym czynnikiem wyboru.
Aby jednak opony możliwie najdłużej działały i prezentowały daną przyczepność, konieczne jest, aby w odpowiedni sposób o nie zadbać.

Wyważenie i ciśnienie w oponie

Każda opona, nawet opona letnia Uniroyal Rainexpert 3, potrzebuje do działania odpowiedniego ciśnienia w swoim wnętrzu. Gdy tylko jest ono zbyt małe, właściwości takiej opony bardzo drastycznie maleją. Z tego powodu zaleca się, aby kontrolować stan ciśnienia nawet raz na tydzień.
Podobnej kontroli wymaga wyważenie całego koła. Złe wyważenie może powodować nawet ryzyko uszkodzenia zawieszenia w aucie.

Konserwacja opony

Sprawdzanie ciśnienia i wyważenia kół, to nie wszystko, co można zrobić, aby zapewnić oponą możliwie najlepsze warunki do pracy.
Żeby przedłużyć ich żywotność, a także poprawić przyczepność, stosuje się specjalne środki konserwujące. Wielu kierowców uważa je za stratę pieniędzy, ponieważ wygląda to, jak zwykłe czyszczenie opon po brudzie i pyle. Nie wiedzą oni jednak, że takie środki zawierają substancje, które poprawiają jakość gumy i spowalniają procesy starcze w niej. Dzięki temu opona, która jest regularnie konserwowana takim środkiem, zwyczajnie wolniej się starzeje. Ma to wpływ nie tylko na portfel, bo później będzie trzeba wymienić taką oponę na nową, ale też poprawia jej przyczepność