Czym najlepiej myć samochód?

Wybór pomiędzy gąbką i szczotką do mycia samochodu nigdy nie był prosty. Jedno narzędzie i drugie ma wielu zwolenników oraz rzecz jasna przeciwników. Ta zażarta wojna powoduje, że skołowany kierowca stojący pośrodku ma naprawdę poważny problem z wyborem tego, czym umyje swoje auto.

Dlaczego nie gąbka?

Głównym zarzutem, jaki kierowany jest w stronę gąbki, to po pierwsze bardzo mała jej efektywność, a po drugie ryzyko uszkodzenia lakieru. Co do pierwszego zarzutu można się zgodzić, faktycznie często jest to problem, aby szybko i skutecznie przy pomocy gąbki umyć samochód. Jeśli chodzi natomiast o ryzyko uszkodzenia lakieru, tu górę jednak bierze to, w jakim stanie posiada się gąbkę. Jeśli pełna jest ona piasku i brudu po poprzednich myciach, siłą rzeczy piasek ten musi niszczyć lakier przy kolejnym myciu.

Dlaczego nie szczotka?

Szczotka do mycia samochodu często uważana jest za najgorsze, co można wyrządzić swojemu lakierowi na aucie. Powszechnie uważa się, że włosie szczotki jest zbyt twarde, aby móc bezpiecznie myć samochód i nawet niewielki kontakt lakieru z tym materiałem powoduje powstawanie na nim rys. To prawda, włosie szczotki tak działa na lakier. Pamiętać trzeba jednak o tym, że jedynie włosie, które jest stare oraz takie, które jest sztuczne. Jeśli wybierze się szczotkę nieco droższą, która posiada włosie naturalne, oraz regularnie się ją zmienia, aby nie pozwolić włosiu stwardnieć pod wpływem zużycia i działania czasu, jest to narzędzie całkowicie bezpieczne dla lakieru. Często o wiele bezpieczniejsze niż gąbka.