
Na polskich drogach i autostradach coraz częściej można spotkać samochody przewożące rowery. Wraz z rozwojem techniki w zakresie precyzyjnych bagażników rowerowych, przybywa zwolenników sportowego trybu życia. Jadąc na urlop, można połączyć przyjemne z pożytecznym i zabrać ze sobą jednoślad, by umilić sobie pobyt krótkimi wycieczkami. Rowery można montować na dachach aut lub przypinać je na hakach holowniczych z tyłu pojazdu. Kierowcy mają różne formy do wyboru, ale zawsze transport musi odbywać się zgodnie z odgórnymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie można przewozić rowerów ani innych bagaży bez stosownego zabezpieczenia. Podpowiadamy, jakie akcesoria do samochodowych bagażników na rowery uczynią je bardziej funkcjonalnymi i pozwolą dotrzeć wraz z rowerem w wybrane miejsce bez ryzyka przykrych wypadków, i sytuacji na drodze, których każdy kierowca z pewnością chciałby uniknąć.
Obejmy, klucze, adaptery, linki, części mocujące
Stelaż bagażnika rowerowego sam w sobie jest bezużyteczny. Dopiero wraz z innymi częściami tworzy stabilną całość. Należy w pierwszej kolejności kupić narzędzia i klucze służące do montażu rowerów. Muszą być dobrej jakości i pasować do wybranego modelu bagażnika rowerowego. Dopasowaniu bagażnika do potrzeb konkretnego roweru służą profesjonalne szyny i adaptery, np. dostępne są adaptery do damek, które mają nieco inną konstrukcję od rowerów przeznaczonych dla mężczyzn. Bezwzględnie rowery trzeba przypiąć, przywiązać optymalnie napiętymi linkami i unieruchomić w jednej pozycji. To ważne zwłaszcza, gdy bagażnik znajduje się na dachu auta, ponieważ rowery ruszające się na wszystkie strony upośledzają zwrotność i wyważenie pojazdu, a stąd już o krok od tragedii. Cała konstrukcja musi być sztywna, aby nie przesuwała się podczas jazdy.
Jak chronić samochód przed zarysowaniami
Niektórzy kierowcy rezygnują z przewozu roweru z obawy przed zarysowaniem samochodu i zniszczeniem delikatnej warstwy lakieru. Wypożyczanie rowerów na miejscu jest jednak znacznie bardziej kosztowną sprawą, więc warto przemyśleć ten temat. Jako akcesoria do samochodowych bagażników rowerowych polecane są bowiem samoprzylepne nakładki ochronne. Będą one zabezpieczały auto przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas jazdy, choć rowery dobrze zamocowane powinny mieć ograniczone pole manewru i nie powodować uszkodzeń. Zawsze jednak podczas wkładania i wyciągania rowerów, samochód może być narażony na szkodę, więc wówczas stosowanie naklejek ochronnych jest jak najbardziej uzasadnione. Dobrze jest kupić ich więcej na zapas, by mieć je zawsze pod ręką w przypadku dłuższych i krótszych eskapad z rowerami.
Jak chronić przewożone rowery?
Jeżeli ktoś jedzie z jednośladami w dłuższą trasę, a po drodze planuje się zatrzymywać w różnych miejscach, powinien zadbać o to, by chronić rowery przed ewentualną kradzieżą bądź zniszczeniem. W miejscu postoju można stosować pokrowce na rowery nawet bez zdejmowania ich z bagażnika. Dzięki temu nie są narażone na zmienne warunki pogodowe. Poza tym, można używać blokad rowerowych, które przytwierdza się bezpośrednio do stelaża bagażnika. Takie rozwiązania sprawdzają się na polach namiotowych czy rozmaitych parkingach.