Domowa stacja ładowania samochodu powinna być do niego dopasowana

Domowa stacja ładowania samochodu powinna być do niego dopasowana

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego to specjalna instalacja, służąca do przyspieszenia procesu ładowania akumulatorów poprzez zwiększenie mocy ładowania.

Może się to odbywać efektywnie pod jednym warunkiem: stacja jest dopasowana do posiadanego przez nas modelu samochodu.

Po co mam kupować domową stację ładowania? Czy nie wystarczy ładowarka fabryczna?

Standardowym wyposażeniem samochodu elektrycznego jest przenośna ładowarka, podłączana do gniazdka 230 V. Ma ona małą moc 2,3 kW (porównywalną do czajnika elektrycznego), jest wolna i niezbyt wygodna w obsłudze.

Naładowanie nią akumulatorów nawet niewielkiego samochodu elektrycznego może trwać do 12 godzin! Jedynym sposobem na skrócenie tego czasu jest podłączenie się do publicznej ładowarki lub zakup domowej stacji ładowania samochodu. Dzięki nawet dziesięciokrotnie większej mocy (do 22 kW) znacznie skróci ona czas wymuszonego koniecznością naładowania postoju.

Jak dopasować domową stację ładowania do posiadanego modelu samochodu?

Domowe stacje ładowania dzielą się na:

– modele ładowane prądem jednofazowym;
– modele ładowane prądem trójfazowym.

Moc zasilania modeli, których działanie opiera się na prądzie jednofazowym, waha się w przedziale 3,6 kW do 7,4 kW. Z kolei w przypadku modeli na prąd trójfazowy zakres ten to 11 do 22 kW.

Przed podjęciem decyzji o wyborze takiego lub innego modelu domowej stacji ładującej należy sprawdzić, jaka jest optymalna moc ładowania i rodzaj prądu (jedno- czy trójfazowy) pokładowych prostowników i układów sterujących naszego samochodu, po czym dobrać stację o najlepiej dopasowanych parametrach.